Systemické a rodinné konstelace

Najít si své místo

Co jsou rodinné konstelace?

Rodinné konstelace jsou psychoterapeutická metoda, kterou založil německý systemický psychoterapeut Bert Hellinger. Metoda je založená na poznatku, že širší rodina, která se tu nazývá rodinný systém, tvoří celek, jehož členové jsou navzájem spojení. Rodinný systém svoje problémy řeší společně - což znamená, že nevyřešené problémy se mohou přenášet z jedněch členů systému na jiné.

Potíže se zpravidla objevují, když předkové nechají nějaké záležitosti nedořešené - např. někdo je ze systému neoprávněně vyloučen, zapomenut, nedostalo se mu zaslouženého uznání, zemřel a jeho příbuzní se s ním náležitě nerozloučili, rodiče nevěnovali náležitou péči dětem nebo děti neměly úctu k rodičům, došlo k nějakému neštěstí nebo jiné mimořádné události. Takovým jevem je zpravidla zatížen někdo z potomků, kdo je pro to dostatečně senzitivní. Častým projevem jsou problémy v partnerských vztazích, které se neustále opakují a jinými cestami téměř není možné zjistit příčinu. Může se ale jednat o postižení nejrůznějšího druhu, jak psychické, tak somatické a dokonce i takové, které se navenek jeví jako "osudové".

Metoda rodinných konstelací pracuje s takovou situací tak, že ve skupině staví tzv. sestavu (konstelaci). Stavění sestavy ve skupině zpravidla předchází rozhovor s terapeutem, kdy proberou rodinnou situaci, důležité osoby rodinného systému klienta a problém, který si klient přeje řešit. Tento rozhovor v klasickém Hellingerově pojetí je velmi stručný a odehrává se ve skupině přímo před vlastní sestavou. My dáváme přednost pojetí školy Jiřiny Prekopové, kde tento rozhovor probíhá zpravidla ve zvlášť vyhrazeném čase mezi terapeutem a klientem.

Jak probíhají rodinné konstelace?

Klient si vybere zástupce za sebe samého a důležité členy rodiny, na kterých se s terapeutem dohodli. Tyto zástupce potom rozestaví v prostoru podle toho, jak cítí jejich vzájemné vztahy. Dál už prožívá sestavu jen jako divák. Terapeut dále pracuje s vybranými představiteli členů rodinného systému. Nejprve společně sledují, jaké pocity se v nich objevují a chovají se podle impulzů, které z těchto pocitů přicházejí. Tím dochází k rekonstrukci obrazu systému. Protože zástupci jednají na základě intuitivních impulzů, takto získaný obraz systému ukazuje skutečné hlubinné uspořádání a pomíjí povrchní koncepty a domněnky. V další fázi se terapeut společně se zástupci snaží problematické vazby v systému v této zástupné rovině napravit - zablokované vztahy mezi rodiči a dětmi otevřít, neodpuštěné křivdy odpustit, zapomenutým členům vrátit úctu atd. V závěrečné fázi, když jsou hlavní problémy na zástupné úrovni vyřešeny, terapeut může vyzvat klienta, aby se stoupl na místo svého zástupce a prožil tak harmoničtější uspořádání svého rodinného systému, než jaké bylo před sestavou.

 

 

 

Je možné zvolit metodu individuálních konstelací (ať už s osobní přítomností nebo online), kdy namísto živých osob jako zástupců používáme barevné papíry.

 

Nejbližší termín: sobota 11.5. 13:00-19:00

 

 

 

 

 • Hana Skřivánková 19.04.2023 10:13

  Ahoj Kami,

  chtěla bych se zeptat, kdy budou v Rousínově (nebo jinde) probíhat rodinné a systemické konzultace?
  Děkuji, zdraví Hana Skřivánková

  • Kamila Kovaříková 17.01.2024 11:09

   Ahoj Hanko, v loňském roce jsem měla pauzu, takže konstelace běží až teď od ledna. Máš-li zájem, přidám si tě do adresáře na info o termínech konstelací. Těším se na setkání! Kamila

  • Kamila Kovaříková 22.02.2024 15:57

   V sobotu 2.3. 13:00-19:00

 • Jana 23.11.2019 18:46

  Zdravim a ráda bych se zeptala na plánované termíny rodinných konstelací? Byla bych vděčná za účast a dekuji za informace. Jana S.

  • Kamila 24.11.2019 20:54

   Dobrý den Jano, do konce roku už konstelace nebudou, další až v lednu, zatím ještě nemám přesný termín. Pokud chcete dostávat upozornění na termíny konstelací, můžete mi napsat e-mail a ráda vám informace zašlu, jakmile bude termín vypsán. Přeju pěkný den!
   Kamila Kovaříková

 • Dagmar Zezůlková 08.10.2017 21:13

  Dobrý den, měla bych zájem o rodinné konstelace v Rousínově, v termínu 21.10. Mohu prosím Vás dostat bližší informace, popřípadě informace o ceně, průběhu, zda konstelacím předchází schůzka s terapeutem… atd.

  Moc děkuji
  Se srdečným pozdravem
  Dagmar Zezůlková

  • Kamila 09.10.2017 11:37

   Dobrý den, všechny informace posílám e-mailem, už je na cestě k vám :-)
   Pěkný den!
   Kamila Kovaříková

Přidat komentář

* Nezapomeňte na povinné pole

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress