Lektoři a terapeuti

Jan Buřival

Co můžu poskytnout?
V současné době jsou to především rodinné konstelace, které v Rousínově provozujeme společně s Kamilou Kovaříkovou.

Co jsem se kdy učil:
- Od mala jsem chtěl rozumět přírodě a lidské duši. Původní volba padla na přírodu - vystudoval jsem lesnickou fakultu. Druhou VŠ už mi soudruzi nedovolili, a tak jsem si na psychologii musel počkat až po sametové revoluci.  
Mělo to ale aspoň jednu velkou výhodu - mohl jsem trávit hodně času v přírodě.  A druhou - o to víc jsem se věnoval józe a meditaci. V roce 1971, ve svých 21 letech, jsem se dostal k manželům Eduardovi a Míle Tomášovým, pod jejichž vedením jsem se učil meditovat a žít v podstatě až do smrti Eduarda Tomáše v roce 2002; především ale do roku 1989, protože potom jsme my "staří" chtěli trochu udělat místo novým zájemcům.
Protože jsem cítil potřebu nějakého intenzívnějšího společenství "takto jdoucích", zkusil jsem Shambhalu - učení tibetského buddhismu, jehož jsem nyní meditačním instruktorem a koordinátorem brněnské meditační skupiny. O pokusech se Shambhalou v našem regionu jsem něco napsal taky na svých stránkách Liliová hora (kliknout na odkaz "Shambhala"). Pokud by se našlo několik zájemců o pravidelnou meditaci, můžeme se v Cestě pokusit najít termín a začít.
Po revoluci jsem už mohl začít studovat nejen psychologii, ale i různé alternativní a nematerialistické disciplíny. Pro stručnost sem napíšu heslovitě a chronologicky alespoň ty důležitější:

- ICASSI - letní škola adleriánské psychoterapie, dvoutýdenní kurz a praktický výcvik. Pokud by někoho zaujalo víc, napsal jsem o tomto výcviku svou ročníkovou práci na Pražské psychoterapeutické fakultě.
- Tradiční čínská medicína, dvouletý kurz pořádaný Evropskou univerzitou sinobiologie. Tu čínskou medicínu si už moc nepamatuju, nakonec jsem přece jen dal přednost studiu duše a tělo se rozhodl nechat povolanějším. Co mi ale zůstalo byla sestava Čchi-Kungu, kterou vytvořil zakladatel Univerzity profesor Leong Kong Weng speciálně pro lidi ze západu. Tuhle sestavu můžu učit, pokud o ni bude zájem.
- Skupinová psychoterapii typu SUR - tříletý výcvik, pořádaný společností PSYCHE a supervidovaný jedním z jejích zakladatelů - MUDr. Jaromírem Rubešem. Po absolvování výcviku jsem řadu let vedl různé psychoterapeutické skupiny. Pokud by se sešlo dost zájemců, mohli bychom takovou skupinu opět vytvořit.
- Pražská psychoterapeutická fakulta, na které jsem studoval skoro pět let a kromě  všech předepsaných přednášek a seminářů absolvoval i řadu dalších navíc. Z důvodů své nezodpovědnosti a lenosti jsem ale nikdy nenapsal závěrečnou práci, takže papírově tuto školu absolvovanou nemám.
- Výcvik v jungovské analytické psychoterapii -  absolvoval jsem všechny předepsané semináře a řadu dalších, požadovaný sebezkušenostní výcvik v délce100 hodin vlastní analýzy, navíc mi byla umožněna měsíční stáž na Jungově institutu v Curychu. Papír ale opět nemám - tentokrát spíše z finančních důvodů. Můžu tedy nabídnout něco jako "jungovskou individuální analýzu", ale pouze neoficiálně.
- Tantrický výcvik u Johna Hawkena, oficiálně dvouletý, díky předchozím seminářům a následnému pokračování v "tantra tribe" jsem ale pod vlivem Johnovy tantry žil asi tak čtyři roky. Také jsem u Johna zažil jeho šamanský výcvik, i když to bylo v době jeho krystalizace v našich podmínkách a nebyl tehdy ještě příliš formálně strukturovaný.
- Rodinné konstelace u Bhagata (Josefa Zielhofera),  výcvik teoreticky dvouletý, prakticky ale díky řadě seminářů  "před" a "po" spíše čtyřletý. Rodinné konstelace jsem se ale ve skutečnosti začal učit asi tak před deseti lety u PaedDr. Jarmily Pospíšilové, výcvikové terapeutky ve škole Terapie pevným objetím u Jiřiny Prekopové. Certifikát tedy mám od Bhagata, ale protože Jarmiliny postupy jsem odkoukával více než deset let a dodnes pracuji pod její supervizí, její pojetí je mi bližší. I když jsem se seznámil s metodami řady terapeutů, jako o přínosném bych se zmínil jen ještě o Willfriedu Nelesovi. Jako velice užitečné pro rodinné konstelace shledávám také i jungovské vzdělání, neboť konstelace samy přinášejí spoustu symbolického materiálu, pro nějž je pojetí C. G. Junga podle mne stále nepřekonatelné, a také stavění jeho archetypů a komplexů je často velmi nápomocné.

No a pokud by někoho zajímaly jiné moje nápady, názory nebo tvorba, tak je možno nakouknout taky na moje soukromé stránky, i když nejsou právě nejaktuálnější :-)

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress